Poliniai lieptai

Laikas prie vandens telkinių yra neatsiejama vasaros pramogų dalis, o kai kurie be šios pramogos negali gyventi ir žiemą. Vandens telkinio naudojimui komforto suteikia patogus priėjimas. Būtent tai užtikrina lieptų statyba, suteikianti ne tik patogų priėjimą, bet ir galimybę susikurti lengvai naudojamą plotą ant įvairių vandens telkinių: ežerų, tvenkinių, upių pakraščiuose. Buvimas ant vandens suteikia neribotas galimybes poilsiui, aktyvioms pramogos, žvejybai ir lengvai laivybai, todėl lieptą įsirengti prireikia kiekvienam prie vandens telkinio įsikūrusiam gyventojui.

Polinio liepto projektas

Polinio liepto pavadinimas yra kilęs nuo savitos konstrukcijos – tokie lieptai statomi virš vandens ant dugne įkaltų polių. Iš esmės tokia konstrukcija pernelyg neriboja: galima suplanuoti įvairių formų, dydžio ir aukščio lieptus. Visgi planuojant įsirengti lieptą pirmiausia reikėtų įvertinti savo poreikius: ant vandens planuojate ramų laisvalaikį, aktyvias vandens pramogas, žvejybą, ar švartuosite čia valtį? Poreikiai ir norai leis lengviau įvertinti reikalingą liepto dydį ir formą bei išvengti bereikalingo pinigų švaistymo. Tiesa, atkreipkite dėmesį, kad be leidimo galima statyti tik mažesnius lieptus, todėl prieš prasidedant statybomis pasidomėkite galimybėmis ir, jei reikia, pasirūpinkite reikalingais leidimais.

Dažnai pamirštama, tačiau vienas svarbiausių parametrų poliniam lieptui yra jo aukštis virš vandens. Sprendžiant dėl polių aukščio reikėtų įvertinti vandens telkinį ir jo dėsningumus – atlikti šią užduotį padės profesionalai, nes klaidos gali brangiai kainuoti. Pernelyg žemai pakeltas lieptas šaltojo sezono metu gali būti visiškai sugadintas ardomosios ledonešio galios, neigiamai konstrukciją paveiks ir potvyniai. Standartiškai optimaliu yra laikomas 40-60 cm aukštis virš vandens, tačiau kiekvienas atvejis yra labai individualus, įtakos turi ir pakrantės forma.

Lieptą patogiai pasiekti iš sausumos padės tiltelis, kuris gali būti statomas pagal kliento pageidavimą. Siauras, platus, su turėklais ar be jų – pasirinkite įvertinę savo poreikius. Siūlomas optimalus plotis yra skirtas prasilenkti dviems priešinga kryptimi einantiems žmonėms. Be to, lieptas gali turėti ir skirtingo aukščio zonas: pavyzdžiui, aukštesnę zoną, skirtą ramiam poilsiui, ir žemesnę, skirtą priplaukti valtimi ar patogiai pliūkštelėti į vandenį.

Polinio liepto įrengimas

Liepto įrengimo darbai, kai projektas jau yra paruoštas, pradedami nuo polių kalimo. čia svarbu tinkamai įvertinti tarpus, kad konstrukcija būtų stabili ir tvirta. Apskaičiuoti būtinas vertes padės profesionalai, kurie gali patarti dėl liepto konstrukcijos, ir dėl formos.

Liepto karkasui dažniausiai pasirenkama medžio arba metalo konstrukcija, kuri paslepiama apdailos elementais. Jei renkatės medieną, nepagailėkite investuoti į ilgaamžiškumu pasižyminčią eglę, pušį ar maumedį. Medienos apdaila yra maloni ir neslidi net drėgnu oru, be to, ją lengva prižiūrėti, o specialios medžiagos efektyviai padidina jos atsparumą drėgmei ir kitoms neigiamoms gamtos sąlygoms.

Polinio liepto priedai

Polinis lieptas yra labai universalus, todėl tik nuo liepto šeimininko poreikių ir galimybių priklauso galutinė jo išvaizda. Turėklai gali būti įrengiami ar galima lieptą palikti atvirais kraštais, taip pat ant liepto gana dažnai yra tvirtinami lauko baldai: suolai, spintelės, staliukai. Kelių aukščio lygių liepto dalys yra sujungiamos laipteliais, jie taip pat praverčia ir panaudojant stačią krantinę.

Vis dažniau daug dėmesio skiriama ir liepto apšvietimui – tai neabejotinai kuria romantišką atmosferą ir jaukumą. Virš vandens esanti ir drėgmės poveikį nuolat patirianti konstrukcija reikalauja kiek specifinių apšvietimo sprendimų, bet turint apšvietimą lieptas gali būti patogiai naudojamas ir tamsiuoju paros metu.